Okno przeciwwłamaniowe

Nie będzie zapewne odkryciem, że domy jednorodzinne oraz mieszkania na parterze lub pierwszym piętrze najczęściej padają ofiarą włamania lub jego próby. Złodzieje najczęściej dostają się do mieszkania poprzez okna lub drzwi balkonowe. Aby zapobiec w przyszłości takiej sytuacji należy wyposażyć się w bezpieczne okna antywłamaniowe, które wykonywane są według restrykcyjnych norm. Złodzieje często mając do czynienia z próbą sforsowania takich okien po prostu rezygnują. Ich starania nie powiodą się, gdyż dostanie się do domu jest wręcz niemożliwe.

Aby zapobiec włamaniom przez okna należy poznać najczęstsze sposoby złodziei. Nieproszeni goście preferują otwarte oraz uchylone okna. Czasami również starają się je wyważyć lub po prostu wybijają szybę. Nowoczesne okna potrafią jednak poradzić sobie z takimi ewentualnościami. Przy wyborze okien w sklepie należy pamiętać jakie funkcje ochronne powinny spełniać. Zatem wyposażone powinny być w odpowiednie rozwiązania.

klamka z kluczemPierwszym z nich może być klamka z kluczykiem. Charakteryzuje się ona wytrzymałością nawet 100Nm oraz wkładką antyrozwierceniową. Takie połączenie uniemożliwia złodziejom takie działania jak przekręcanie klamki z pozycji uchylnej (popularna metoda na sznurek), przesunięcie okna za pomocą pręta lub śrubokręta, czy rozwiercenie śrub mocujących klamkę. Oprócz skutecznej ochrony przed włamywaczami klamka z kluczykiem spełnia jeszcze jedną ważną funkcję. W przypadku występowania w mieszkaniu dzieci zmniejsza prawdopodobieństwo, że te samo otworzy okno.

Innym sposobem mogą być okucia wyposażone w zaczepy antywyważeniowe, które przykręcane są do stalowego zbrojenia. Posiadają także specjalne czopy, które zazębiają się z zaczepami. Takie rozwiązanie sprawia, że utrudniona jest próba wyważenia okna. W przypadku domu narażonego na włamanie warto wyposażyć okna w dodatkowe zaczepy.

Odporności:

RC1 – ochrona przeciw kopaniu, uderzeniu, wyrwaniu, dodatkowe zabezpieczenie każdego narożnika okna, klamka z kluczem.

RC2 – podwyższona ochrona wobec użycia siły, dodatkowe zabezpieczenie każdego narożnika, specjalne rozstawienie zaczepów antywyważeniowych, zastosowanie klamki z kluczykiem oraz szyby z laminowanego szkła oraz kilku folii antywłamaniowych.