Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkanie nie jest sprawą prostą, dlatego ważne, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę oraz jak prawidłowo sporządzić umowę kupna. Wiedza ta pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, pieniądze, jak i nerwy. Ofert jest wiele, podobnie sprzedawców, dlatego tak ważna jest umiejętność trafnie zadawanych pytań. Sprzedaż mieszkań nie jest już taka łatwa jak kiedyś, co daje przewagę kupującym. Zapewnia im również spokój, który potrzebny jest do spokojnego porównania ofert.

Należy zadać sobie pytanie: od czego zacząć poszukiwania? Przede wszystkim należy przemyśleć jakiego metrażu oczekujemy oraz jaka powinna być liczba pomieszczeń. Należy przy takich decyzjach patrzeć w przyszłość. Kolejnym kluczowym, jak nie najważniejszym czynnikiem jest określenie budżetu. Należy zatem wziąć pod uwagę zarówno kwestię własnych środków oraz spojrzeć na niego z perspektywy kredytu. Dobrze zatem umówić się z osobą, która pomoże określić zdolność kredytową. Skoro jest to kluczowy czynnik, więc warto znać go na początku. Oprócz kosztów samej nieruchomości trzeba uwzględnić także te związane z samym jej zakupem, a więc notariusz, podatek od czynności cywilno-prawnych, czy prowizja pośrednika. Często ludzie o tym zapominają. Kiedy uda się już rozwiązać wszystkie wcześniejsze kwestie należy przystąpić do szukania ofert. Można robić to na własną rękę, lub też przy pomocy wcześniej wspomnianego pośrednika.

Szukając mieszkania należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • Lokalizacja – należy zastanowić się, czy szuka się czegoś w centrum, czy na obrzeżach. Ważna jest też odległość od pracy, czy innych miejsc gdzie się często bywa. Infrastruktura również odgrywa dużą rolę – bliskość sklepów, szkoły dla dzieci, czy boiska.
  • Zabudowa – osiedle bloków, czy osiedle domków wielo- lub jednorodzinnych. Czasami kamienice oraz ekskluzywne chronione osiedla.
  • Mieszkanie – w przypadku bloków ważna jest kwestia piętra, na którym znajduje się mieszkanie. Innymi czynnikami są standard, widok z okna, czy samo wyposażenie. Kolejną kwestią są roczne koszty utrzymania, oczywiście w postaci średniej, a więc czynsz, ogrzewanie, energia elektryczna, itp.