Hipoteka – czym jest i jak wiąże się z kredytem na mieszkanie?

Wielokrotnie słyszymy o hipotece i kredytach hipotecznych z ust naszych znajomych, w mediach czy też w banku. Jednak czym tak właściwie jest owa hipoteka i w jaki sposób wiąże się z kredytem, który bierzemy na zakup wymarzonego mieszkania? Spróbujemy wyjaśnić te kwestie w dzisiejszym artykule!

Jak powszechnie wiadomo – to właśnie hipoteka jest najważniejszym elementem kredytów na mieszkanie czy dom. Bez niej moglibyśmy obejść się smakiem. O hipotece wiele mówi się od kilkunastu lat – szczególnie w mediach oraz w sferze bankowej. Wszyscy wiedzą, o co chodzi, ale nikt nie podejmuje się stworzenia jasnej definicji, za której sprawą kredyty z jej wykorzystaniem będą dla nas przejrzyste, a cała kwestia zastawu, o jakiej tu mówimy, stanie się łatwa do zrozumienia.

Hipoteka – czyli właściwie co?

Często zamiast „kredyty hipoteczne” mówimy „kredyty pod zastaw mieszkania/nieruchomości”. Jest w tym pewna prawidłowość, albowiem hipoteka to nic innego jak zastaw danej nieruchomości (np. mieszkania czy domu), który będzie stanowił element zabezpieczenia dla banku. Bank pożyczając Ci ogromną sumę pieniędzy (oscylującą wokół kilkuset tysięcy złotych), ryzykuje, że nie będziesz w stanie go spłacić. W przypadku braku spłaty zobowiązania bank po prostu przejmie kupione przez Ciebie mieszkanie lub dom i zlicytuje je tak, aby odzyskać pożyczone środki.

Hipoteka – jak ustanowić?

To właśnie hipoteka – kiedy ustanowimy ją z bankiem – jest elementem ułatwiającym otrzymanie tak dużej kwoty, jak na przykład 300 tysięcy złotych. W jaki sposób zatem odbywa się ustanawianie hipoteki kredytowej? Czy zawsze w taki sam sposób?

  • HIPOTEKA UMOWNA – jest to taki rodzaj hipoteki, który tworzy się zarówno z umową, jak i wpisem do księgi wieczystej;
  • HIPOTEKA PRZYMUSOWA – związana jest z wnioskiem osoby, która posiada wyrok;
  • HIPOTEKA ŁĄCZNA – ma miejsce wtedy, gdy chcemy za jedną kupowaną nieruchomość i kredyt na nią poręczyć kilkoma innymi nieruchomościami.

Warto pamiętać, że hipoteka trwa aż do chwili, gdy spłacimy cały kredyt hipoteczny. Wówczas należy wykreślić naszą nieruchomość z księgi wieczystej, by móc cieszyć się całkowitą wolnością od kredytu.

 

Przykładowe oferty kredytu hipotecznego znajdziemy na https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne/