Czy warto budować domy energooszczędne?

battery

Wraz z rozwojem technologii oraz świadomości społeczeństwa na temat ekologii wzrasta zapotrzebowanie na domy energooszczędne. Jedni upatrują w nich faktycznie podejścia czysto ekologicznego, drudzy zaś wynikających z nich oszczędności. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dodatkowo podnosi się również komfort życia.

Problemem, z jakim przyjdzie się zmierzyć osobom decydującym się na tego typu budownictwo, jest przemyślenie wad i zalet tego rozwiązania. Domy energooszczędne to co innego niż pasywne, czy hybrydowe. Co prawda jedno w drugim może się zawierać, jednak posiadają zbyt znaczące różnice. Kłopotem dla budującego może być rozróżnienie tych pojęć. To trudne. Aby móc zdecydować się na energooszczędne rozwiązania należy poznać jego wady i zalety.

Domy-energooszczędne
http://domyhybrydowe.pl/system-hybrydowy

Domy energooszczędne – zalety

Bez wątpienia budowa takich budynków ma wiele zalet. Mimo, iż koszt wybudowania jest o 15-20% wyższy niż w przypadku standardowych domów, to i tak warto. Jest to kwestia sporna, jednak jak dla mnie to zaleta. W końcu po niedługim czasie powinno się to zwrócić. Domy energooszczędne większości kojarzą się z niskimi rachunkami za ogrzewanie i eksploatację. To prawda. Odpowiednio dobrane ogrzewanie oraz ocieplenie może w pełni zminimalizować koszty energii. Odwołując się do ceny, jaką trzeba zapłacić za samą budowę, warto wspomnieć o kwestii ewentualnej sprzedaży. Tego typu budownictwo nie traci tak szybko na wartości, jak standardowe. Zatem inwestując więcej, można spodziewać się większej ceny odsprzedaży. Zastosowane technologie sprawiają, że domy energooszczędne obniża się znacznie poziom złego wpływu na środowisko. To ważne z punktu widzenia ekologii. Ogromną zaletą jest właśnie nie niszczenie przyrody. Ingerencja w naturę powinna być jak najmniejsza. Oprócz tego typu wartości, warto spojrzeć na design. Domy energooszczędne wyglądają po prostu świetnie. Wystarczy spojrzeć na przykładowe zdjęcia i od razu widać różnicę. Może są trochę futurystyczne, jednak czasy się zmieniają i pewnie tak właśnie będą wyglądały domy przyszłości.

Domy energooszczędne – wady

Jak można się było spodziewać, tego typu konstrukcje posiadają również wady. Omawiany na początku koszt budowy może odstraszać. Właśnie to czyni tę kwestię sporną. Domy energooszczędne potrafią w niedługim czasie zwrócić inwestycję. Jednak najpierw trzeba mieć te pieniądze, co nie jest już takie łatwe. Aby w ogóle myśleć o budowie, należy kupić działkę. Niestety odpowiednie są znacznie droższe od tych zwykłych. Nie inaczej jest w przypadku projektów, gdzie domy energooszczędne stały się drogim na tym rynku towarem. Dzieje się to dlatego, że na razie jest zbyt mało takich domów. Z reguły każdy projekt powstaje od nowa, co samo w sobie winduje cenę. Samo szukanie działki również oddziałuje na czas i pieniądze. Kolejną wadą jest problem w znalezieniu odpowiedniej ekipy budowlanej. Z reguły niewiele osób się na tym zna, więc niewiele firm oferuje tego typu usługi. Domy energooszczędne to dosyć młode rozwiązanie, dlatego decydując się na nie musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Rozkład pomieszczeń oraz kształt samego budynku nie zależy od osób chcących się wybudować, a od wymagań. Prosta i zwarta bryła, to klucz do ograniczenia zużycia energii.

Podsumowanie domów energooszczędnych

Domy energooszczędne jak wszystko posiada wady i zalety. To od użytkownika zależy, czy zdecyduje się na tego typu inwestycję. Cena może z początku odstraszyć, jednak wraz z biegiem czasu zwróci się z nawiązką. Jest to rozwiązanie zdecydowanie dla tych, którzy chcą mieć dom na lata, do końca życia. Dla tych, którzy decydują się na częstą zmianę, domy energooszczędne oferują trzymającą się wysoką cenę. W przypadku sprzedaży po kilku latach wartość spada minimalnie. Jakiś czas temu proponowane były liczne dopłaty ze strony państwa do tego typu projektów, jednak czasy te się skończyły. Liczyć można na własny kapitał i zdolności kredytowe. Według mnie to bardzo dobre rozwiązanie, w które warto zainwestować. Przyszłość budownictwa, to właśnie domy energooszczędne. Za kilkanaście lat będzie to z pewnością standard.