Aranżacja wnętrza: tych błędów unikaj!

Bardzo często ludzie, którzy kupują mieszkanie, biorą się za jego aranżację samodzielnie. Wówczas polegają wyłącznie na swojej wiedzy i intuicji, korzystając czasami z rad przyjaciół oraz rodziny lub blogów architektonicznych i inspiracyjnych. Bardzo często jednak wpadają w pułapki i popełniają błędy. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci owe błędy i podpowiemy, jak uch unikać.

Aranżacja wnętrz nie jest prostą sprawą. Szczególnie wtedy, gdy musimy stworzyć wnętrza własnego mieszkania, w którym spędzimy najbliższe lata naszego życia. Wówczas chcemy zrobić to najlepiej, ale błędy wkradają się niepostrzeżenie i wprowadzają ryzyko niepowodzenia całej akcji, a w efekcie – pozbawiają nas komfortu mieszkania, a nawet doprowadzają do konieczności częstych remontów.

Oto błędy, jakich należy unikać podczas aranżacji wnętrz mieszkania:

Spieszenie się ze wszystkim

Jeśli podczas aranżacji wnętrza mieszkania spieszysz się, możesz mieć pewność, że coś pójdzie nie tak. Mogą to być niedokładnie przyklejone kafelki, luźne listwy, odchodzące tapety czy też niedomalowane skrawki ścian. Dodatkowo – organizując swoją pracę niedokładnie i tworząc projekt „na kolanie” ryzykujemy, że okaże się on całkowicie nieprzydatny. Oczywiście – każdy z nas chciałby jak najszybciej wykończyć mieszkanie pod klucz i w nim zamieszkać. Jednak w pośpiechu tym można się szybko pogubić – tym bardziej, kiedy robimy wszystko powierzchownie.

Robienie wszystkiego po łebkach

Osoby, które decydują się na samodzielne aranżowanie swojego mieszkania bez architekta, często zajmują się tym powierzchownie. Przez to, że mają ograniczoną ilość czasu przez pracę oraz codzienne obowiązki domowe i rodzinne, nie mogą porządnie zająć się tworzeniem odpowiedniego projektu, a następnie wprowadzeniem go w życie. Wówczas powstają niedociągnięcia, które będą dawały o sobie znać w niedalekiej przyszłości. Jeśli więc nie chcesz przeżywać kolejnych remontów i renowacji – albo poświęć się aranżacji wnętrz całkowicie, albo wynajmij profesjonalnego architekta.

Przykład profesjonalnej aranżacji mieszkania (źródło: https://studioloko.pl)

Myślenie wyłącznie estetyczne, a nie praktyczne

Bardzo często spotkać możemy mieszkania, które są naprawdę piękne i urządzone w genialnym stylu, jednak strasznie niewygodnie się w nich mieszka. Projekty takich mieszkań tworzą zazwyczaj osoby, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy technicznej. A funkcjonalność przecież powinna iść w parze z ładnym wyglądem i estetyką. To dzięki niej o mieszkaniach możemy mówić, że są stylowe i komfortowe. Poza tym – w domu spędzać będziemy większość czasu, dlatego powinien być on jak najlepiej przystosowany do naszych potrzeb.